AHMET BARLAK MUHASEBE FORUMU

Orjinalini görmek için tıklayınız: EĞİTİM HARCAMALARININ YILLIK GELİR VERGİSİNDEN DÜŞ
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
EĞİTİM HARCAMALARININ YILLIK GELİR VERGİSİNDEN DÜŞÜLMESİ

Eğitim Harcamalarının Yıllık Gelir Vergisinden İndirimi

193 Sayılı gelir vergisi kanunun 89/2. Maddesi gereği mükellefler kendileri eşi ve küçük çocuklarına ilişkin yapılan eğitim ve sağlık harcamalarının tevsik edilmesi (belgelendirilmesi) ve beyan edilen gelirin %10 ‘nu nu aşmayan kısmını yıllık beyannamelerinden indirebilirler. (YILLIK BEYANNAMEDE İNDİRİLEBİLEN GİDERLER GEÇİCİ VERGİDEDE İNDİRİLEBİLİR)

Gvk madde 89/2 (2. Beyan edilen (5281 sayılı Kanunun 43/8-c maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 31.12.2004) gelirin % 10'unu aşmaması(*), Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121 inci madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler).

İndirimin uygulamasında "çocuk" tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, "eş" tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.

Konuya ilişkin bir örnek verecek olursak.

Mükellefin işletme hesap özetinde çıkan karı 6.069,35 tl dir. Mükellefin 2009 yılına ilişkin kanunen kabul edilmeyen giderleri ise 2.301.82 TL. dir. Mükellefin 2009 yılında ödenmiş bağ-kur prim asıl tutarı 690,00 TL. dir. Mükellefin küçük çocuğu için yaptığı eğitim harcamasının tutarı ise 2009 yılında 10,000,00 TL dir. Beyanname aşağıdaki şekilde doldurulacaktır.

İşletme hesap özetindeki kar'a kanunen kabul edilmeyen giderleri ilave ederek, ticari kazanca ilişkin bildirim kısmına yazılır. 6.069,35 + 2.301,82 = 8.371,17

8371,17-690,00=7.681,17 matrah

7.681,17*10/100=768,12 eğitim harcaması indirilebilir. (10 bin tl'lik eğitim harcamasının yalnıza matrahın yüzde onuna isabet eden kısmı indirilebilir. )

7.681,17-768,12=6.913,05 vergiye tabi matrah

Ahmet BARLAK
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

HANGİ İNDİRİM VE İSTİSNALAR DİKKATE ALINACAKTIR?

· Yılık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden yararlanılabilen istisnaların tamamından geçici vergi beyannamesinde de yararlanılabilecektir.
· İndirim ve istisnalardan yararlanma belli şartlara bağlanmışsa, bu şartların yerine getirilip getirilmediği, ilgili geçici vergi döneminin son günündeki duruma göre belirlenecektir.
· Geçmiş yıl zararları genel hükümler çerçevesinde indirilebilecektir.

Beyanname Üzerinden Yapılacak İndirimlerle İlgili Kanunumuzda Yer Alan Düzenlemeler

Bu Bölümle İlgili Genel Bilgi
-İndirim kazanç tutarı ile sınırlıdır İndirilemeyen giderler ertesi yıla devredilemez.
-İndirim yapılabilmesi için kazancın olması şarttır. Zarar var ise indirim yapılamaz (Bağ-Kur ve AR-GE indirimi hariç)
-Yapılan bağış ve yardımlar genel olarak 770 hesapta dönem giderlerine atılmakta. Ancak bu uygulama gelirin yüzde 5’ini geçmesi veya zarar ortaya çıkması durumunda doğru değildir.
-Bu nedenle yapılan bağış ve yardımların geçici hesapta takip edilmesi daha uygundur.
-Önceki yıldan devreden zarar var ise öncelik ile zarar indirilir.
-Adi ortaklıklarda veya kolektif şirketlerde bağış ve yardımlar ortakların hisseleri oranında ortakların şahsi hesaplarına atılmalı, ortaklar beyanlarında indirim konusu yapmalı.
-Bu bölümdeki indirimlerle ilgili belgeler beyannameye eklenecektir.
Gelir Vergisi Kanunu
Madde 88: Zararların Karlara Takas ve Mahsubu
Madde 89: Diğer İndirimler; Gelir Vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirden düşülecek giderler;

1-Mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat, ölüm, kaza, hastalık, sakatlık, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primleri Gelir Vergisi beyannamesinden düşülür.
a-Düşülecek tutar beyan edilen gelirin yüzde 5’ini geçmemeli veya 
b-Asgari ücretin yıllık tutarını geçmemelidir.
Bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ise beyan edilen gelirin yüzde 10’unu veya asgari ücretin yıllık tutarını geçmemelidir. Bağ-Kur Giriş Keseneği ve Primleri;
a-Bağ-Kur Kanununa göre indirim yapılır
b-Gelir Vergisi mükellefleri doğrudan gider yazabilirler veya beyannameden indirim yapılabilir.
c-Ödemenin yapıldığı yılda indirim konusu yapılabilir
d-Yapılacak indirim tutarı, beyan edilen gelirden çok ise veya zarar var ise de indirim yapılır ve artan zarar ertesi yıla devreder.

2-Eğitim ve Sağlık Harcamaları
a-Eğitim ve Sağlık Harcamaları beyan edilen gelirin %10 nu aşmamak şartıyla bildirilecek olan gelirlerden indirilebilir. 
b-Eğitim ve sağlık harcamasının mükellefin kendisi,eşi ve çocuğuna yapılması Türkiye’de yapılması ve belge ile tevsiki şart olup eğitim ile ilgili olmayan ama buna bağlı okul servisi gibi dolaylı giderlerde indirilebilir.

3-Serbest meslek faaliyetinde bulunan veya basit usulde vergilendirilen özürlülerin beyan edilen gelirlerine, GVK madde 31 de yer alan, (sakatlık indirimi) unsurlara göre hesaplanan indirim.
a-Serbest meslek erbabı veya basit usülde vergilendirilen özürlülerin kendisi ne ait 
b-Serbest meslek erbabının veya hizmet erbabının (ücretli) bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişilere ait 
c-Sakatlık indiriminden yararlanmak isteyenlerin, vergi dairesi başkanlığı veya defterdarlıklardan veya ilçelerde
vergi dairesi müdürlüklerinden izin alınmalı
d-2010 yılı için geçerli olan tutarlar (aylık) 
i) Birinci derece sakatlar için (yüzde 80 sakatlık): 680,00 TL
ii) İkinci derece sakatlar için (yüzde 60 sakatlık):330,00 TL 
iii) Üçüncü derece sakatlar için (yüzde 40 sakatlık):160,00TL

4-Bağış ve yardımların indirimi; Yapılan bağış ve yardımlar
a-Genel ve özel bütçeli kamu idareleri ile il özel idareleri, belediyeler, köyler ile kamu yararına çalışan dermekler ve Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan vakıflara yardım yapılmalı
b-Yıllık toplamı beyan edilecek gelirin yüzde 5’ini (kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10) aşmamalı,
c-Makbuz karşılığında olmalı.

5-Eğitim ve sağlık tesisleri inşası dolayısı ile yapılan yardımlar veya bu tesislerin inşası için bu kuruluşlara yapılan her türlü nakdi ve ayni bağış ve yardımların tamamı
a-Bu tesislerin inşaatı dolayısıyla yapılan harcamaların tamamı 
b-Bu tesisleri yapan, yukarıda sayılan kurumlara yapılan her türlü bağış ve yardımlar
c-Bu tesislerin faaliyetlerinin devamı için yapılan her türlü bağış ve yardımlar

6-Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara, Maliye Bakanlığı’nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin tamamı,
a-Bağışı kabul edecek dernek veya vakıfın tüzüğünde ihtiyacı bulunanlara gıda yardımı yapılabilmesini sağlayacak hüküm bulunmalıdır.
b-Bağışın niteliği gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddesi olmalı.
c-Bağış için mutlaka fatura düzenlenecektir. Mal bedelleri, maliyet bedeli ile KDV hariç olarak yazılacaktır. Ayrıca KDV
hesaplanmayacak Fatura üzerinde “GVK 89/6. maddesine göre bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır” ibaresi
yazılacaktır.
d-Bağışı yapan ticari işletme ise kesilen fatura hem gelir, hem de gider yazılır.
e-Bağışı yapan ticari işletmeye dahil emtia değil ise malın maliyet bedeli KDV dahil olarak beyannameden indirim konusu yapılacaktır.

7-Kültür, sanat, tarih, edebiyat, mimarı, vb. faaliyetlere ilişkin Bağış ve yardımlar;
a-Genel ve özel bütçeli kamu idareleri, il özel idareleri, belediyeler, köyler, kamu yararına çalışan dernekler, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve bilimsel araştırma faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından
yapılan faaliyetler 
b-Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen veya desteklenmesi uygun görülen faaliyetler,
c-Ticari olmayan faaliyetlere
d-Yapılan bağışların ve yardımların yüzde 100’ü, beyan edilen gelirden indirilir.

8-Sponsorluk harcamaları;
a-Amatör spor dalları için yüzde 100’ü
b-Profesyonel spor dalları için yüzde 50’si beyan edilecek giderden indirim konusu yapılabilir.

9-AR-GE İndirimleri 
a-Yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik olmalı
b-Diğer faaliyetlere ait giderler ile AR-GE giderleri ayrıştırılmış olmalı,
c-Kazancın yetersiz olması nedeniyle indirim konusu yapılamayan tutar sonraki dönemlere devreder.

10-Doğal afetler dolayısı ile yapılan Bağışlar
a-Bakanlar kurulunca karar alınmış olmalı
b-Başbakanlığın aracılığı ile olmalı
c-Makbuz karşılığında olmalı

11-Kızılay Derneği’ne yapılan bağışlar
a-Kızılay’ın iktisadi işletmeleri hariçtir.
b-Makbuz karşılığı nakdi ve bağış ve yardımların tamamı
c-Yardımın ayni yapılması durumunda mukayyet değeri veya yoksa Takdir Komisyonu tespit ettiği rakam

http://www.huseyinust.com
1.2.1.1.   Kapsama Giren Giderler :

-       Öğrenciler için, eğitim amacı ile, eğitim ve öğretim kurumlarına, ana okulu, kreş ve dershanelere yapılan ödemeler ;

-       Sürücü ve müzik kurslarına ödenenler dâhil, eğitim amaçlı tüm kurs ücretleri ;

-       Okul servislerine ve öğrenci yurtlarına ödenen ücretler ;

-       Eğitim CD’leri,

-       Kitap ve kırtasiye bedelleri ile eğitim araç ve gereçleri için yapılan harcamalar.

1.2.1.2.   Kapsama Girmeyen Giderler :

-       Spor kurslarına ödenen ücretler ;

-       Üniversite ve okullara giriş hazırlığı ile ilgili olanlar hariç, gazete ve dergi bedelleri ;

-       Oyuncak, piyano, müzik âleti, ses kayıt cihazı ile bunların aksesuarları, bilgisayar, eğitim amaçlı olmayan CD ve disket bedelleri ;

-       Tiyatro, konser ve sinema giriş ücretleri ;

-       Yabancı ülkelerdeki eğitim kurumlarına yapılan ödemeler,

- OKULDA VERİLEN YEMEK HİZMETİ

-       Okul aile birliği ve okul koruma derneklerine yapılan bağışlar ve Türkiye’de vergi mükellefi olmayan vakıf üniversite ve okullarına ödenen eğitim ücretleri ile Devlet okullarına ödenen harçlar.

Şu kadar ki; harcamaların Türkiye’de yapılması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti olan gerçek ve tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi ve bu belgelerin işverene verilmesi şarttır. Mahsup hakkı kazanılan tutarın hesaplanmasında dikkate alınan harcama tutarı, vergi matrahının toplamını geçemez.
EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMALARI KDV DAHİL TOPLAM TUTAR ÜZERİNDEN GELİR VERGİSİNDEN İNDİRİLEBİLİR.

Sayı:
88409335-120[89-2013-ÖZELGE-1]-2
Tarih:
19/02/2015

T.C.

ADIYAMAN VALİLİĞİ

Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

Sayı

:

88409335-120[89-2013-ÖZELGE-1]-2

19/02/2015

Konu

:

Cocukların eğitim harcamaları

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... T.C kimlik numarasında kayıtlı gelir vergisi mükellefi olduğunuzu belirterek Türkiye'de özel bir üniversitede okuyan 1993 doğumlu çocuğunuzun eğitim giderlerine ait faturanın yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden indirimi ile faturada belirtilen KDV'nin indirilebilecek KDV olarak kullanılıp kullanılamayacağı hususlarında Defterdarlığımız görüşü istenmektedir.

GELİR VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun "Diğer indirimler" başlıklı 89 uncu maddesinde; Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir denilmiş olup 2 nci bendinde de, " Beyan edilen gelirin %10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121 inci madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler)" hükmü yer almıştır.

Buna göre, indirim konusu yapılacak tutarın hesaplamasında beyan edilen gelir olarak, yıllık gelir vergisi beyannamesinde yer alan indirimler ve geçmiş yıl zararları toplamından önceki tutar esas alınacaktır.

Konuyla ilgili 23.10.2012 tarih ve GVK-85/2012-7 sayılı Gelir Vergisi Sirkülerinde, "çocuk" veya "küçük çocuk" tabirinden, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilen, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dahil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukların anlaşılması gerektiği belirtilmiştir.

Bu hüküm ve açıklamalara göre, tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocuğunuz için Türkiye'de yapılan eğitim harcamalarının gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak faturalarla tevsik edilmesi ve beyan edilen gelirin % 10'unu aşmaması şartıyla (KDV dahil) indirime konu edilmesi mümkün bulunmaktadır. Ancak, vergiden muaf kurumlara yapılan ödemelerin indirime konu edilmeyeceği tabiidir.

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ

Katma Değer Vergisi(KDV) Kanununun 29/1-a maddesi ile mükelleflerin, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan KDV'den, faaliyetlerine ilişkin olarak; kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen KDV'yi indirebilmelerine imkan tanınmıştır.

Bu hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, çocuğunuzun eğitimi için ödemiş olduğunuz KDV'nin, faaliyetiniz ile ilgili olmaması nedeniyle indirim konusu yapılması mümkün bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
Okulda Verilen Yemek Hizmeti;
Mali idare, okulda verilen yemek hizmetini eğitim hizmetinin bir parçası olarak görmemekte ve yemek bedellerinin indirimini kabul etmemektedir.

“… Ancak, eğitim kurumları ile yapılan sözleşmeler uyarınca bu kurumlarda öğrencilere yemek hizmeti veren gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin bu hizmetlerinin eğitim hizmetinin bir parçası olarak değerlendirilmesi mümkün olmayıp, söz konusu yemek hizmetine ilişkin harcamalar eğitim gideri olarak kabul edilemez.

Bu itibarla, söz konusu harcamaların Gelir Vergisi Kanununun 89/2 nci bendine göre yıllık gelir vergisi beyannamesinde eğitim harcaması olarak indirim konusu yapılması mümkün değildir. (Ankara VDB 22.06.2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.06.16.01-2010-GVK-89-11-451 sayılı özelgesi) ”[8]
Okulda Verilen Yemek Hizmeti Karşılığında Yapılan Harcamaların İndirimi – Özelge B.07.1.GİB.4.06.16.01-2010-GVK-89-11-451
Tarih: 22 Haziran 2011 / 11:16Kategori: Gelir Vergisi Özelgeleri Yazdır E-posta
T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

Sayı: B.07.1.GİB.4.06.16.01-2010-GVK-89-11-451

Konu: Okulda Verilen Yemek Hizmeti Karşılığında Yapılan Harcamaların İndirimi

İlgide kayıtlı özelge talep formunda, ilköğretim okulunda öğrenim gören çocuğunuz için bir yemek firmasınca verilen yemek hizmeti dolayısıyla, okul ve sınıf belirtilerek kesilen fatura karşılığında yapılan harcamaların 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89 uncu maddesi gereğince eğitim harcaması olarak indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Diğer İndirimler” başlıklı 89 uncu maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde; beyan edilen gelirin %10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamalarının gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden indirim konusu yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

Ancak, eğitim kurumları ile yapılan sözleşmeler uyarınca bu kurumlarda öğrencilere yemek hizmeti veren gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin bu hizmetlerinin eğitim hizmetinin bir parçası olarak değerlendirilmesi mümkün olmayıp, söz konusu yemek hizmetine ilişkin harcamalar eğitim gideri olarak kabul edilemez.

Bu itibarla, söz konusu harcamaların Gelir Vergisi Kanununun 89/2 nci bendine göre yıllık gelir vergisi beyannamesinde eğitim harcaması olarak indirim konusu yapılması mümkün değildir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.